W dniach 11 – 12 maja 2013 roku odbyło się szóste z ośmiu zaplanowanych seminariów organizowanych przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie w ramach projektu pt. "Spółdzielnie w Programie Leader i Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich" realizowanego na zlecenie Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA).
Celem projektu jest przygotowanie przedstawicieli spółdzielni działających na obszarach wiejskich oraz przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich do uczestnictwa w Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich oraz w Programie Leader.
W seminarium wzięło udział 43 uczestników, reprezentujących następujące instytucje:
- KGW w Zagrodach
- KGW w Dobrowie
- KGW w Janowicach
- KGW w Lipiance
- KGW w Pawlikowicach
- KGW w Podstolicach
- KGW w Radziejowicach
- KGW w Rozworach
- KGW w Susku Nowym
- KGW w Sygneczowie
- KGW w Turku
Uczestnikami seminarium były kobiety reprezentujące koła gospodyń wiejskich z województwa lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. Wśród uczestniczek były przedstawicielki KGW, które działają od ponad 30 lat, ale też i takie, które reaktywowały swoją działalność zaledwie kilka miesięcy temu. Dzięki takim uwarunkowaniom, Panie mogły wymienić się metodami organizacji kół i współpracy z innymi instytucjami.
Działalność KGW w Polsce jest do siebie bardzo zbliżona. Cele jakie sobie stawiają członkinie kół są podobne. Istnieje jednak spora rozbieżność w sposobie i poziomie finansowania działań. Część grup nie jest wspierana przez Urzędy Gmin, a część bardzo silnie z samorządem współpracuje. Ciekawe wydaje się być także podejście do zagadnienia związanego z przechodzeniem na działalność formalną, rejestrowaną w oparciu o istniejące ustawy o fundacjach czy stowarzyszeniach. W tym zakresie mamy widoczny podział na zwolenników i przeciwników formalnego rejestrowania stowarzyszeń, choć zwolenniczki podkreślają, że tam, gdzie KGW założyło stowarzyszenie, wykorzystanie środków w ramach osi 4 Leader PROW 2007-2013 jest większe.
W trakcie seminarium rozmawiano również o talentach i zainteresowaniach członkiń KGW, które stanowią o charakterze podejmowanej działalności twórczej w organizacji. Wskazywano, jak cennym i ważnym „zasobem” są ich wiedza, zdolności i umiejętności; potencjał kulinarny, kulturowy i organizacyjny jako jedna z najsilniejszych stron organizacji, które dzięki temu tworzą. W ten sposób, na seminarium można było zaznajomić się z dobrymi przykładami rękodzielników-artystów z danego obszaru, z produktami lokalnymi tj. piwo kozickowe, jabłuszka nadziewane, radziejowicka kolaska, kugiel czy buraczarz.
Zajęcia warsztatowe dały możliwość kształcenia dodatkowych, cennych umiejętności komunikacyjnych - mówienia i słuchania, określania cech przywódcy i technik budowania wizerunku. Okazuje się, że oczywiste przekazywanie komunikatu nie zawsze jest proste w odbiorze. Aby wzajemnie się rozumieć, należy uważnie słuchać nadawcy komunikatu i odpowiednio interpretować jego słowa.
Konkluzją seminarium było stwierdzenie, że jednym z dobrych rozwiązań dla KGW jest założenie spółdzielni socjalnej. Zmiana mentalności związanej z kojarzeniem KGW z przeszłością i budowanie silnych organizacji w oparciu o współpracę ze środowiskiem wiejskim to gwarant sukcesu kół gospodyń (a może i gospodarzy) wiejskich.
Miejscem kolejnych seminariów również będzie Kraków (siedziba CDR O/Kraków, ul. Meiselsa 1). Szczegóły i informacje w sprawie terminów, programu i rekrutacji znajdują się stronie internetowej organizatora: www.cdr.gov.pl/krakow , oraz pod nr tel.: 503 879 401 (Łukasz Jawny). Do udziału w seminariach zapraszamy przedstawicieli spółdzielni oraz kół gospodyń wiejskich.